Kadim Efsun Nesnesi vs. Normal Efsun Nesnesi

• Bilindiği üzere 18.02.2020 tarihinde saat 21.00'da Rohan2 Alesta serveri açılacaktır. Binlerce oyuncunun rağbet edeceği bu serverin tanıtımı gün içerisinde yayınlanmıştır. Tanıtımın içeriği bizlere server için bir takım öneriler getirmeyi zarurî kılmıştır. Bilindiği üzere birçok serverde Kadim Efsun Nesnesi yer almakla birlikte, mevcut oyunlarda efsun kademesi 4-5 adet olsa da oyuncular en geç 1 ay içerisinde 5/5 itemleri dizmişlerdir. Kadim Efsun Nesnesi oyunu her anlamda kısaltan yegâne itemdir. Biz sadece Normal Efsun Nesnesi istiyoruz. Daha anlaşılır olması için detaylı görüşlerimi aşağıda getireceğim.

Normal Efsun Nesnesi olursa ne olur;

1- Oyun içi ticaret her zaman canlı kalacaktır.

Örnek; Normal Efsun Nesnesi ile efsun atacağımız için rastgele efsunlara gelecektir. 5/5 itemlerin dizilmesi bir hayli zor olacaktır. 5/2 5/3 vs. birçok item ile oyunu oynuyor olacağız. 5/5 getiremediğimiz için birçok item alıp, iyi efsun olduğuna inandığımız birçok itemi satacağız.

2- Her karakter farklı olacak ve savaşlar her zaman daha zevkli geçecek.

Örnek; Herkes 5/5 olamayacağı için 30 Kılıç - 50 Ok - 15 Bıçak vs. gibi savunmalar ile toplu savaşlara katılacağız. Bunun iki sonucu olacak. Birincisi savaşlardan alınan haz artacaktır. İkincisi ise lonca içi yardımlaşma daha da artacaktır.

3- Oyuna sürekli giremeyen birisi şans bu ya getireceği efsun ile onu satarak birçok eksik itemini tamamlayabilir.

4- İtemin + sının değil, efsununun önemli olacağını söylemek gerekir. Madem Alesta adıyla geçmişi bir anlamda yâd ediyoruz. Kim istemez ki sağlam bonuslu bir item sadece kendisinde olsun. İtemler ve karakterler hakkındaki dedikoduları kim özlemedi ki?

5- Oyunun ömrü mutlak suretle uzayacaktır. Çok açık, net, sarih.

Kadim Efsun Nesnesi olursa ne olur;

1- İteme atacağımız 4 bonusu seçeceğimiz için 4/4 getirme şansımız doğal olarak Normal Efsun Nesnesi ile atacağımız efsundan daha fazla olacaktır. 4-5 farklı oranda da atılacak Kadim Efsun 500-1000 arasında muhakkak gelecektir. Bu asla şaşmaz.

2- Herkes belli bir zaman sonra (aşağı yukarı 1 ay, belki 40 gün) 5/5 savunmaya sahip olacağı için savaşlar zevkli geçmeyecektir.

3- İtemin efsunu değil, +sı önemli olacak. Ticaret sadece başlarda canlı kalacak ve sonra sönecek gidecek..

4- 1-2 içerisinde itemler tamamlanır, savaşlar yapılır, sonra sen sağ ben selamet.

5- Ben onca emek vereceğim, efsun atacağım, item basacağım, level alacağım ve nihayetinde herkes ile aynı itemlere ve aynı efsunlara sahip olacağım. Ne mecburiyetim var? Ne mecburiyetimiz var?

• Tamamen katılıyorum söylediklerine. Birde şu saçma efsun oranlarından vazgeçseler çok güzel olacak. Dandik pvp serverler dışında hiçbir yerde görmedim %12 kılıç savunma, %8 yarı insan falan.
    Normalde savunma efsun oranlar - %2 - %4 - %6 - %10 - %15 dir.
    Yarı insanda 1 - 2 - 3 - 5 - 10 gelir.
    Hadi bunu dahada kolaylaştırmak istiyorsanız. En düşük oranı kaldırın 4 oranlı olsun o da kafi..

• Herkes aynı fikirde kardeşim biz metinden 1 arttırma 1 efsun 1 küre bile 10 metinden 1 tane düşsün diyoruz. Onlar kadim koyuyor, herkes şikayetçi bu durumdan açılmadan kadimi kaldırıp efsunu değerli yapmaları gerek. Hp li item düşürmek vs. Zevkini almak isterken böyle kadim saçmalığı harbiden kaçırdı zevkimizi. Açılmadan kaldırılır kadim inşallah

• Tamamen katılıyorum söylediklerine. Birde şu saçma efsun oranlarından vazgeçseler çok güzel olacak. Dandik pvp serverler dışında hiçbir yerde görmedim %12 kılıç savunma, %8 yarı insan falan.
    Normalde savunma efsun oranlar - %2 - %4 - %6 - %10 - %15 dir.
    Yarı insanda 1 - 2 - 3 - 5 - 10 gelir.
    Hadi bunu dahada kolaylaştırmak istiyorsanız. En düşük oranı kaldırın 4 oranlı olsun o da kafi..

Saçma efsun oranları hakkındaki görüşünüze katılıyorum. Bu ucubelik bilhassa Kadim Efsun Nesnesinde kendini gösteriyor. 4 bonus tam geliyor 5. bonus sallıyorum 1 yarı geliyor. Tam bir ucubelik.

üzülürsem mongoluma üzülürüm

Bana üzülmenize gerek yok. Ben yıllardır oynadım bu oyunu ve sadece tecrübelerimi aktarmak istedim. İstediğimiz tarzda olmaması halinde gönülsüzce oynayabilir ve 1 hafta içerisinde birisinin alttan 5/5 item yansıttığını görünce gönül rahatlığıyla bırakabilirim.

• Kesinlikle Yazdıklarına katılıyorum. Kadim efsun nesnesi 2008-2010 yıllarına ait bir serverde olması gereken son şey diyebiliriz. Zaten bu servere gelecek oyuncuların hepsi zoru seven oyunculardan oluşacak. Kadim efsun nesnesi tamamen gereksiz olur ve bir çok oyuncunun oyuna başlamama sebebi olur. Kıscası BÜYÜK bir hata olur. Kolay gelsin.

• Saçma efsun oranları hakkındaki görüşünüze katılıyorum. Bu ucubelik bilhassa Kadim Efsun Nesnesinde kendini gösteriyor. 4 bonus tam geliyor 5. bonus sallıyorum 1 yarı geliyor. Tam bir ucubelik.

Bana üzülmenize gerek yok. Ben yıllardır oynadım bu oyunu ve sadece tecrübelerimi aktarmak istedim. İstediğimiz tarzda olmaması halinde gönülsüzce oynayabilir ve 1 hafta içerisinde birisinin alttan 5/5 item yansıttığını görünce gönül rahatlığıyla bırakabilirim.

Mindow aynı düşüncedeyiz çoğunluk olarak biz 5/5 item +9 item görmek istemiyoruz hemen ilk zamanlarda o yüzden burdayız zaten umarım yetkililer de umduğumuzu bizlere sunarlar.

• Normal Efsun Nesnesi kullanım biçimi hakkında da görüşlerimi paylaşmak isterim.

1- Kadim Efsun Nesnesi nasıl metinlerden, bosslardan 1-3 adet atıyorsa aynı şekilde Normal Efsun Nesnesi de bu şekilde atması uygun olacaktır.
    2- Normal Efsun Nesnesi de el ile atılacağı için Efsun Botuna ihtiyaç yoktur.
    3- TR zorluğunu herkes över ama şu noktada kimse istemez. Bu bağlamda efsun kademelerinin iyi ayarlanması icap ediyor. Bazı efsunların 4, bazı efsunların ise 5 kademeleri olması gerektiğine inanıyorum. 6-7 vs. olursa ister Kadim olsun, ister Normal olsun kimse istemez.
    4- Peki Efsun Küresi konusuna değinelim biraz. Metinlerden, sandıklardan, bosslardan düşmesinde bir beis görmüyorum. Oyuncunun rahatlıkla ulaşabileceği olmasında fayda görüyorum.

Dipnot :
    Nihayetinde kararı verecek olan oyun yönetimidir. İster Kadimi tercih etsinler, ister Normal Efsunu tercih etsinler. Asla ama asla Büyülü Metal'i ve türevlerini (Demirci el kitabı vs. hariç tabi) oyuna sokmasınlar. Kadimden bile daha hızlı bir şekilde oyunun ömrünü kısaltır.

• kadim efsun konusuna sonuna kadar katılıyorum fakat büyülü metal konusunda metinlerdeki drobunun tamamen kalkması onun yerine kraliçe ve üst seviye tüm bosslara seviyesine göre drop oranı artacak şekilde eklenmesi oyunun ömrünü kısaltacağını düşünmüyorum hem bu şekilde oyundaki birçok ganimetin başında savaşlar, nöbet tutmalar rekabet yaratacaktır ki mmorpg'nin amacı da budur. metal oranı öyle ince ayarlanmalı ki adam onu kullanırken 10 defa düşünsün sadece +8den +9a denerken kullanmaktan çekinmesin. +8den +9a zehir basarken demirciyle 10 kez yakıp +3e kadar düşürüp oyun sonu yapan çok oyuncu gördüm en azından metal ile yaktığı zaman neyse +8 şimdilik idare eder diyip oyuncuyu oyundan uzaklaştırmamak lazım diye düşünüyorum. düşüncelerini paylaşan herkese teşekkürler <3

• Konuya ilginiz için teşekkür ederim. Görülen o ki oyun yönetimi Kadim Efsun Nesnesi'nde karar kıldı. Bundan mütevellit Alesta serverinde oynamama kararı aldım. Oynayacak herkese oyundan keyif almalarını, oyun takımına da iyi çalışmalar dilerim.

• Merhaba, Kadim efsun nesnesi nadir oranla oyunumuzda yer alacaktır. Nadir orandan dolayı oyunun gidişatını engellemeyecektir. Yine de bu durumu ekip olarak değerlendiriyoruz. Sabaha kadar son kararı almış oluruz. Ek olarak açılan bütün konulara özenle bakıp notlarımızı alıyor ve ekiple değerlendiriyoruz. Diğer bir hususta tanıtıma ve wiki ye yansımayan değişikliklerde var. Efsun oranları ve NPC içerikleri 2008-2010 içeriğine dönüştürüldü.

• Alesta sunucusunda, kadim efsun nesnesini istememem konusunda katkıda bulunmak için forum'a üye oldum. Konu sahibine katılıyorum. Yazdıkları, düşüncelerimi açıklar nitelikte. Kadim efsun nesnesini istemiyoruz. Yönetimin de bu konuda bilhassa konu sahibinin kıyas ve açıklamalarını dikkate alarak karar vermesini rica ediyorum.

• Kesinlikle normal efsun değiştirme ve artırma çok daha uygun olacaktır. Bu şekilde bir server açıyorsanız kadim efsun gibi "gereksiz bir yeniliğe" gerek yok bence. Bu şekilde hp + 1 savunmalı itemlerin bile değerli olacağı ortam sağlanmış olur. Önüne gelen 5/5'lerle gezemez. Gezmesin ki oyunda solo oynayanın da 50 kişiyle birlikte oynayanın da kendine göre bi değeri bi farklılığı olabilsin.

Oyun açılana kadar gerekli düzenlemelerin yönetim tarafından yapılacağını düşünüyorum. :)

• Kimse oyunda kadim efsun nesnesi yok diye oyundan soğuyup bırakmaz. Ama kadim efsun nesnesini görüp bırakıp gidenler olacaktır. Yönetimin neden kadim efsun nesnesi hakkında direttiğini anlayamıyorum. Geçerli bir gerekçeniz, bir mantığı varsa bizede söyleyinde. Bizde hak verelim sonra gönül rahatlığıyla oynayalım.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!