MongoL tarafından yazılan gönderiler

Oyunun başlarında; ''Ch ler dolu giremiyoruz'' , ''Kesecek metin bulamıyoruz.'' denilirken, şimdi; ''Server öldü, oyuncu kalmadı'' , ''Piyasa dönmüyor, itemlerimiz elimizde kalıyor.'' minvalinde yapılan yorumlara gözümüz takılı oldu. Evet sitedeki online sayacının abartılı olduğunu ben de biliyorum. Kimse kimseyi kandırmaya da hakkı yok. Neyse bu tartışmaya değer bir konu değil zaten. Şimdi, oyunun başında 10-15k temiz vardı. Şimdi hafta için 2k, hafta sonu 4-5k oluyordur. 1-99 için ideal olan budur. Yahu arkadaş ben birçok 1-99 serverlerde oynadım. Birçok servere örnek teşkil eden TC'de bile mevcut yoğunluk yoktu, olmadı. Bilen bilir bir serverin kalabalık olup olmadığı Sarı Bayrağa kurulan pazarlardan anlaşılır. Sarı bayrağın hemen her noktasında pazarlar mevcut. Keza diğer bayrakları söylemiyorum.

Son birkaç haftadır zora gelemeyen, kolay pes eden, karakterini 75'e güç bela atabilmiş insanların oyunu bıraktığı görüyoruz. Oyunu bilenler ise kendine her zaman bir yol çizmeye devam ediyor. Evet, oyunun hâlâ çözülmemiş birçok eksiği var, demeçler vs. Ben hallolacağını düşünüyorum. Yeni açılacak servere de mevcut oynayanlardan geçecek çok az kişi olacağı kanaatindeyim. Çünkü iki serverin kitlesi çok farklı. Tenis ile Basketbol izleyicileri gibi. 1-120 daha fazla online sahip olacaktır. Bunda kolay ve yeni açılmasının etkisi olacaktır. Adım gibi eminim oraya geçip sonra geri gelenlerde muhakkak olacaktır.

Ayrıca Alesta'ya yeni başlayanlara da iki kelâmım var. Arkadaş burası emek server, milletden item isteyip durmayın. Allah aşkına +7 Cennetin Gözü Bilezik pazarda 5m, bir adet Sv.6 Efsun Nesnesi Sandığı 1.1-1.2m den satılıyor. Yani oyunda kolayca para yapabilirsiniz. Seri seri lvl almaya odaklanın. Oyun açılalı bir ay oldu ve doğal olarak kalburüstü itemlere ulaşmak sizler için daha kolay olacaktır.

Dipnot : Yönetimden de Alesta için somut adımlar atmalarını istiyorum. En basitinden nerede reklam yaptıklarını görmek isteriz. Öyle her koldan reklam çalışmalarımız devam ediyor diyerek politik takınmakla olmaz bu işler.

Oyun yönetimine ve onların görüşlerine tam destek verenlere soruyorum;

1- 1-99 oyunda Büyülü Metal neden vardır? Ne düşündünüz de bu itemi metinlere ve bosslara koydunuz?

Yahu Allah aşkına ''zor emek'' denilen bir yerde yukarıda bahsi geçen itemin varlığı abesle işgaldir. Cidden çok merak ediyorum ne diye koydunuz? Hangi düşük profilli oyuncular istedi, çok merak ediyorum.

2- Kadim Efsun Nesnesi'ni birçok kişi istememesine rağmen neden tercih ettiniz? Oyuna ne yönde fayda sağlayacak? Tercih nedenlerinizi öğrenmek hakkımızdır diye düşünüyorum.

Kadim efsun ile görüşlerimi bir diğer konu da belirttiğim için burada yazma gereği duymuyorum.

Diğer konuya gitmek için tıklayınız

Konuya ilginiz için teşekkür ederim. Görülen o ki oyun yönetimi Kadim Efsun Nesnesi'nde karar kıldı. Bundan mütevellit Alesta serverinde oynamama kararı aldım. Oynayacak herkese oyundan keyif almalarını, oyun takımına da iyi çalışmalar dilerim.

Yanlış hatırlamıyorsam Ticaret Aynası aradığımız itemin pazarlarını gösteriyordu. Ticaret camı ise uzaktan bile olsa aradığımız itemi en ucuza alabilmemize yarıyordu. Umarım doğru hatırlıyorumdur :P Bence ikisi de olmalı. Ticaret aynası herkese açık bir şekilde olmalıdır. Ticaret camı ise sadece bazı sandıklarda çok düşük ihtimalle çıkmalıdır. Lusifer sandığından 75 itemi çıkartmak gibi yani. Şüphesiz bu oyuna birileri, diğerlerinden daha fazla emek verecektir. Emek verecek olanlar, yani daha fazla vakit ayıranlar Ticaret camı itemine ulaşmada daha yakın olacaktır. Bunu onlardan almamamız gerektiğini düşünüyorum.

Normal Efsun Nesnesi kullanım biçimi hakkında da görüşlerimi paylaşmak isterim.

1- Kadim Efsun Nesnesi nasıl metinlerden, bosslardan 1-3 adet atıyorsa aynı şekilde Normal Efsun Nesnesi de bu şekilde atması uygun olacaktır.
    2- Normal Efsun Nesnesi de el ile atılacağı için Efsun Botuna ihtiyaç yoktur.
    3- TR zorluğunu herkes över ama şu noktada kimse istemez. Bu bağlamda efsun kademelerinin iyi ayarlanması icap ediyor. Bazı efsunların 4, bazı efsunların ise 5 kademeleri olması gerektiğine inanıyorum. 6-7 vs. olursa ister Kadim olsun, ister Normal olsun kimse istemez.
    4- Peki Efsun Küresi konusuna değinelim biraz. Metinlerden, sandıklardan, bosslardan düşmesinde bir beis görmüyorum. Oyuncunun rahatlıkla ulaşabileceği olmasında fayda görüyorum.

Dipnot :
    Nihayetinde kararı verecek olan oyun yönetimidir. İster Kadimi tercih etsinler, ister Normal Efsunu tercih etsinler. Asla ama asla Büyülü Metal'i ve türevlerini (Demirci el kitabı vs. hariç tabi) oyuna sokmasınlar. Kadimden bile daha hızlı bir şekilde oyunun ömrünü kısaltır.

Tamamen katılıyorum söylediklerine. Birde şu saçma efsun oranlarından vazgeçseler çok güzel olacak. Dandik pvp serverler dışında hiçbir yerde görmedim %12 kılıç savunma, %8 yarı insan falan.
    Normalde savunma efsun oranlar - %2 - %4 - %6 - %10 - %15 dir.
    Yarı insanda 1 - 2 - 3 - 5 - 10 gelir.
    Hadi bunu dahada kolaylaştırmak istiyorsanız. En düşük oranı kaldırın 4 oranlı olsun o da kafi..

Saçma efsun oranları hakkındaki görüşünüze katılıyorum. Bu ucubelik bilhassa Kadim Efsun Nesnesinde kendini gösteriyor. 4 bonus tam geliyor 5. bonus sallıyorum 1 yarı geliyor. Tam bir ucubelik.

üzülürsem mongoluma üzülürüm

Bana üzülmenize gerek yok. Ben yıllardır oynadım bu oyunu ve sadece tecrübelerimi aktarmak istedim. İstediğimiz tarzda olmaması halinde gönülsüzce oynayabilir ve 1 hafta içerisinde birisinin alttan 5/5 item yansıttığını görünce gönül rahatlığıyla bırakabilirim.

Bilindiği üzere 18.02.2020 tarihinde saat 21.00'da Rohan2 Alesta serveri açılacaktır. Binlerce oyuncunun rağbet edeceği bu serverin tanıtımı gün içerisinde yayınlanmıştır. Tanıtımın içeriği bizlere server için bir takım öneriler getirmeyi zarurî kılmıştır. Bilindiği üzere birçok serverde Kadim Efsun Nesnesi yer almakla birlikte, mevcut oyunlarda efsun kademesi 4-5 adet olsa da oyuncular en geç 1 ay içerisinde 5/5 itemleri dizmişlerdir. Kadim Efsun Nesnesi oyunu her anlamda kısaltan yegâne itemdir. Biz sadece Normal Efsun Nesnesi istiyoruz. Daha anlaşılır olması için detaylı görüşlerimi aşağıda getireceğim.

Normal Efsun Nesnesi olursa ne olur;

1- Oyun içi ticaret her zaman canlı kalacaktır.

Örnek; Normal Efsun Nesnesi ile efsun atacağımız için rastgele efsunlara gelecektir. 5/5 itemlerin dizilmesi bir hayli zor olacaktır. 5/2 5/3 vs. birçok item ile oyunu oynuyor olacağız. 5/5 getiremediğimiz için birçok item alıp, iyi efsun olduğuna inandığımız birçok itemi satacağız.

2- Her karakter farklı olacak ve savaşlar her zaman daha zevkli geçecek.

Örnek; Herkes 5/5 olamayacağı için 30 Kılıç - 50 Ok - 15 Bıçak vs. gibi savunmalar ile toplu savaşlara katılacağız. Bunun iki sonucu olacak. Birincisi savaşlardan alınan haz artacaktır. İkincisi ise lonca içi yardımlaşma daha da artacaktır.

3- Oyuna sürekli giremeyen birisi şans bu ya getireceği efsun ile onu satarak birçok eksik itemini tamamlayabilir.

4- İtemin + sının değil, efsununun önemli olacağını söylemek gerekir. Madem Alesta adıyla geçmişi bir anlamda yâd ediyoruz. Kim istemez ki sağlam bonuslu bir item sadece kendisinde olsun. İtemler ve karakterler hakkındaki dedikoduları kim özlemedi ki?

5- Oyunun ömrü mutlak suretle uzayacaktır. Çok açık, net, sarih.

Kadim Efsun Nesnesi olursa ne olur;

1- İteme atacağımız 4 bonusu seçeceğimiz için 4/4 getirme şansımız doğal olarak Normal Efsun Nesnesi ile atacağımız efsundan daha fazla olacaktır. 4-5 farklı oranda da atılacak Kadim Efsun 500-1000 arasında muhakkak gelecektir. Bu asla şaşmaz.

2- Herkes belli bir zaman sonra (aşağı yukarı 1 ay, belki 40 gün) 5/5 savunmaya sahip olacağı için savaşlar zevkli geçmeyecektir.

3- İtemin efsunu değil, +sı önemli olacak. Ticaret sadece başlarda canlı kalacak ve sonra sönecek gidecek..

4- 1-2 içerisinde itemler tamamlanır, savaşlar yapılır, sonra sen sağ ben selamet.

5- Ben onca emek vereceğim, efsun atacağım, item basacağım, level alacağım ve nihayetinde herkes ile aynı itemlere ve aynı efsunlara sahip olacağım. Ne mecburiyetim var? Ne mecburiyetimiz var?