Efes sunucusu ile alakalı.

• Uzun süredir bu serverde oynayan ve oldschool oyun yapısına az çok hakim olan bir oyuncu bakışı ile bu yazıyı tekrar kaleme almak istedim. Yazacaklarım uzun oldugundan discord üzerinden "öneri" kısmına yazmaktan ziyade burada konu açmanın daha yerinde olduğunu düşündüm. Öncelikle şunu belirteyim buraya yazacaklarım hali hazırda mevcut olan efes sunucusunu çok daha iyi bir oyun ortamına getirmek ıstedıgımız içindir. Uzun süredir oyunu gözlemleyen ve hatta bu konu ile alakalı ara ara tuttugumuzu notları bir bütün olarak sizlere sunmak istedik. Yazacağımız baslıklar sadece bana ait olmayıp oyunda oynayan, emek veren degerlı arkdaslarımın bu konu ile alakalı katkılarına ön ayak olmak anlamında kaleme almak istedim. 2020 yılının son aylarında aktif olan ve 3 serverin kümülatif toplamı olan efes sunucusu bilhassa yeni başlayan oyuncular için yeterince elverisli kosullara sahip degıl. Hal böyle olunca oyuna oyuncu girişi olmuyor ve mevcut oyuncu ise oyundaki bazı durumlardan dolayı oyunu bırakıyor. Oyunda en temel sorunlardan biri olarak gordugumuz sıkıntı kuskusuz efsun sistemi. Ereborda da bir süre vakit geçiren biri olarak efes sunucusunun efsun sistemine el atmanızı istiyoruz. Bakın serverde efsun getirmek için 2 temel yol var. Ya taş kesıp efsun sandıgı biriktıreceksınız ya da ust duzey boss kesıp kadimle efsun arayacaksınız. Haftalarca taş kırıp efsun kasan biri ıstedıgı ıtemı efsun botunda aradıgında haftalarca verdıgı emegın gozunun onunde eriyip gitmesi kısıyi cıddı anlamda moralını bozar. Efese göre bir normal efsun sistemı getırın lütfen. Gelen efsunlar çok kötü kaldi ki oyunda efsun kasmak 120 sunucusuna göre çok daha zor ve efsun sandıgından cıkan efsunlar 120 sunucusna gore daha az cıkmaktadır. Efsunla alakalı diger mesele ise kadim efsun sistemi. Üst düzey bosslardan elde edılen kadim drobu en fazla 2 olarak duydum. Alesta zamanında bu durum çok daha iyiydi yeri geldıgınde hatta maksımum 9 adet kadim efsunu aldıgımı dahi hatırlarım. Kadim efsun ile efsun getirmek cok zor ve kaldi ki oyunda kadim efsun drobu da çok az. Haftalarca kadim stoklayan birinin hatri sayılır mıktarda kadim efsun biriktirerek kayda deger efsun getırememesı sizce bir oyuncuyu nasıl etkıiler? Sırf bundan dolayı oyun sonu atan oyuncular tanıyorum. Bakın burdakı olay zorluk degıl burdakı mesele kısının karakterını gelıstırmede yasadıgı sorundur. Zorlugu ben de severim fakat haftalarca emek verip bir sey elde edememek insanı oyundan sogutur. Burda droplarda iyilessın ve efsun yakalama oranı da biraz düzeltılsın. Bu konu ıle alakalı "kadim efsun kuresi" oyuna eklemenız bizce yerinde olur. ılk 4 efsunu güzel olup son efsunu istenılen bir sey olmadıgında en azından verılen o kadar emek zayi olmaz. Hatta bunu nesne markete de makul fiyattan eklemenız sizlerin ve oyuncuların yararına olacaktır. Efsun konusu oyuncuyu en fazla üzen bir konu lütfen bunu ciddiye alın. Öte yandan oyundakı taş dropları oldukca kötü. 50 tane 90 seviye metın kırıpta 1 tane ruh tası alınamıyorsa bu konuda yapılması gereken bir sey var dıye dusunuyoruz. Sadece mesele ruh tası degil büyülü metal olsun taştan cıkan degerlı ıtemlerin drobu oldukça ama oldukça az. O kadar tas kırıp ruh tası elde edemedıkten sonra oyuncu skıllerını nasıl gelıstırsın? Taş droplarına lütfen beta sunucusnuzda bir bakın demek ıstedıgımı daha iyi alıyacaksınız. Oyundakı etkınlık takviminde Pazartesi gunu aktıf oldugu yazılan "altıgen sandıgı" oyunda dusmuyor. O saatte event takvımınde gozukuyor fakat oyunda dusmuyor. Burdan sunu da soyleyım Ereborda çok guzel eventlerınız var mısal x2 drobu ve ya ıtem yukseltme drobu. Bunları efes ıcınde getırsenız sizce de guzel olmaz mı? Kısaca event takvımını revize etmenızı ıstıyoruz. Vadi için genelde 35 lw farm hesabı yapılır. 35 lw de atı asker edemıyoruz. At seviyesı 21 yazıyor ve seklı asker at olsa bile at skıllerını kullanamıyoruz. Asker atın farmda ne kadar önemli oldugunu soylemeye gerek yok. Askeri atın bu sorununu düzeltin lütfen. Oyunu 2008 li yıllarda oynayanlar görev kitabı ile görev yapıp ödül aldıklarını mutlaka hatırlar. Hatta uzman görev kitabı biriktirip ruh tasının taşlara eklenmedıgı zamanlarda sadece gorev kitabı ıle ruh tası kasan oyuncular tanırım eski zamnlardan. Oyundaki görev kitaplari işlevsiz. Sizlere sıfırdan görev yazın demıyoruz zaten metin2 packlerinde mevcut görevler zaten var. Bunları aktıf etsenız de eskı oyun yapısına yakısacak sekılde oyuncular görev yapsa sizce nasıl olur? Ödüller konusunda sizler belirleyici olabılırsınız. Tatmin edici ödüller olduktan sonra bu uygulamanın gerçekten yerinde oldugunu dusunuyoruz. En azından işlevsız olan gorev kitapları işlev kazanır. Oyundaki boss çesıtlılıgı 120 sunucusu kadar çok degıl.Oyundakı bossların zaten neler oldugunu ılgılı sekmeden gorebılıyoruz. Bunların içinde gözuken fakat çıkmayan itemler var. Bakın bunları kontrol etmek inanın sizlerin cok vaktını almaz. Zaten oyundakı boss sayısı belli. Bizim burda vurguladıgımız dropları ıle alakalı olan kısım. Oyunda oyuncu olmadıgı ıcın haliyle ticaret de dönmuyor. Oyuna yenı baslayan biri karakterını mısal surgun gibi maplara goturmek ıstedıgınde zaten hesabında para yok. Ilgılı npc de soz konusu ıtemı almak da zorlasıyor. Burdan varmak ıstedıgmız şey şu: Pazar gunlerı gelen won masası bazen oldugu gibi gelıp gıdıyor. Sizlere oyunda yang elde etmeyı kolaylastırın demıyorum. Oyundakı likiditeye göre bir won masasındaki fiyatları güncelleyin lütfen. Piyasadakı yang mıktarını kontrol elde etmek anlamında won masasının faydalarını bılıyoruz. Zamanla daha güzel bir oyun ortamı olustugunda fiyatlar buna göre sekıllenır. Oyunda seyisle alakalı sorun yasıyan çok oyuncu var. Seyisten askeri at elde edememe ya da bınek elde edememe gibi sorun yasayıp oyuna hiç baslamadan bırakan çok oyuncu var. Bakın bu durum eski zamnlarda da gündeme gelırdi son zamanlarda meydana gelen bir hata degıl. Bunu artık düzeltin lütfen. Ticarete item koyup tıcaret tamamlandıktan sonra kısa yollardakı skıllerın gittigine dair donus yapan arkdaslarım var. Bu organık bır durum degıl. Gerekırse bu konu ıle alakalı video çeker olayı daha da iyi anlatmaya calısırız. Sayın CoMa , Developer ve admınler sizlere yenı sucunu açın diye bir sureklı bir sey yazmıyoruz. Bu sizin insiyatifinizde olan bir durum. Şuanki yasadıgımız ekonomık sıkıntıların oldugu zamanlarda zaten sunucu acmak ve bunla alakalı reklam vs yapmak zaten külfetli. Neticede sizlerinde bu anlamda giderleri var ve buna göre yatırım yapma kararını verıyorsunuz. Bu oyunun zaten halihazırda pasif olan bir oyuncu kitlesi var. Bu dedıgımı efes sunucusundki oyuncu ısım listesinden rahat bir sekılde anlayabılırsınız. Sizler bu konuda fazla maliyet yaptırmadan oyundaki belli baslı meseleleri çözerek efes sunucusunu ideal bir oyun ortamına çevirebilirsiniz. Yapılan düzenlemeler ile bir süre sonra zaten oyunda bir ticaret havasının dondugunu oyuna oyuncu gırısının oldugunu ve eskı oyuncularında oyuna geri dondugunu gorebiliriz. Yapmıs 120 sunucuları ıcın yapmıs oldugunuz reklamlar vs zaten efes sunucusuna da katkı saglar. Böyle ufuk dokunuslarla oyuna fayda saglayabılecegınızı lütfen unutmayın. Bunları düzeltmek bunca yıldır bu sektorde faliyet gosteren sizler için çok da zor olmadıgını dusunuyorum. Sizler de oyuncu yogunlugunun oldugu bir ortamda kazanın bizler de bu oyun ortamından dolayı mutlu olalım. Diyeceklerım bu kadar. Bigisayarın basına gecıp bunları not ederek sizlere bunu yazıyorsam lütfen sizlerde bizlere deger verın ve bu durumu ciddiye alın. Herkes 120 sunucusu oynamak zorunda degıl. Efesın kendı içinde bir tadı var. Bizler bu konuda yalnız olmadıgımızı bilmek istiyoruz. Neticede 120 sunucuları da sizin projeınız 99 sunucusu da sizlerin projesi. Bir seyler ıcın cabalayan bu oyuncuların dedıklerıne lütfen kulak verin. Teşekkürler...

• Elinize emeğinize sağlık hocam, benimde efesle alakalı yazmak istediğim bir kaç konu ve taleplerim olacaktı lakin siz hepsini gayet iyi bir şekilde ifade etmişsiniz, ümit ediyorum ki dikkate alınır ve yıllarca emek verdiğimiz efesde yine eskisi gibi keyifli vakit geçiririz. 🌹

• Emegine sağlık kardeşim çok güzel yazmışsın.

Eski metin2tr oyuncularindan olan bizler ekip olarak Efes sunucusuna yeni başladık. Biz 4-5 kişi başladık lakin kaldı 2 kişi. Yeni gelen herkes de onlar gibi eziyet çekmeye mi geldik diyerek hızla uzaklaşıyor. 45.000 efsun nesnesine (1 haftalık emek) istediği efsunu getiremiyor insan...

Para da harcadım 250 adet kadim efsun bastığım silahıma hiç bir istediğim efsunu getirmedim. Bugünlerde metin taşları zaten ayrı bir dert. Saydım denedim 50 tane metin taşı kestim 2 Tane ruh taşı verdi. Bu oranlar ile insanlar emek vermiyor emekleri hiç oluyor... Emek serverda emek vermiyoruz emeğimizi hiç ediyoruz. Uzun sürmez bizlerinde vazgecmesi. Eğer bu bir caydirma politikası ise eski oyuncuların da bırakıp gitmesi için yapılan bir şey ise herkesin hakları ödenip server öyle ne yapılacaks yapılmalı... Şu tarihten beri açık server demesi kolay ama server ne kadar açık onu anlamak zor.

• Seyisle alakalı konuda arkadaşıma katılıyorum. Oynuna başladığım gün seyiste atımı asker at yapamadım. Yeni bir çar açıp tekrar oynamaya başladım bu sefer bineğimi geliştiremedim seyisle alakalı çok sorun var. 2. Konu olarak oyuna başladıktan sonra iki arkadaşımı davet etim onuna başladılar onlarda efsun konusunda muzdarip oldu ve onunu bıraktılar. Arkadaş çok güzel konulara deyinmiş eğer yetkililerde bu konuları dikkate alırsa biz oyuncularda keyifli bir oyun deneyimi olacağıdan hiç şüphem yok.

• Avşar adminim oyunun iyileşmesi anlamında elimizden geleni lonca olarak yapıyoruz. Az önce ejderle alakalı hatayı da tekrardan gündeme getirdik. Videonu çekilme süresi birkaç ay öncesinde olsa bile sorun hala bu şekilde. Elimizden geleni lonca olarak yapıyoruz. Sizlerden isteğimiz bizleri bu konuda desteklemeniz. Ortak bir amaç için çabaladuğımızı lütfen görmenizi isteriz. Teşekkürler...

• Bu konuyu değerli adminlerimiz ile paylaşmamız çok güzel oldu. Değerli kardeşim bütün notlarını alıp emek emek herkesle görüşüp buraya bütün aksaklıkları yazdı.

Lakin bugün anladığımız çok güzel bir şey oldu o da "TERS ETKİ" bir politikadan bahsetmiştim daha önceki yorumumda "Caydırma politikası" Serveri kapatmak ise niyet anca öyle yapılıyor olmalı böyle bir şey ki

2 buçuk saattir tüm metin taşlarında deneme yaptık tamamen kapandı itemler ve nesneler.

Hiç derdimizi yazmasak iyiydi emeğimiz şimdi daha beter çöp oldu.

Geldiğimiz son durum şu; Hırsızın eldiveni + % 40 İki kat eşya düşürme bonuslu item. (Ep ile yapıldı)

Kostüm + Lolipop + Mavi Aslan Binek (Ep ile alındı) tam 2,5 Saattir iki çar ile hem Doyum'da hem Kızıl Orman da metin kesiyorum SONUÇ : 0 RUH TAŞI- 0 BÜYÜLÜ METAL

SADECE İŞE YARAMAZ 61 LVL ZIRH VE 65 LVL ŞAMAN ÇANI.

FARMI BIRAKTIK, OYUNUDA BIRAKMAK İÇİN DE DEĞERLİ CEVAPLARINIZI BEKLİYORUZ.

• Avşar adminim 1-99 sunucusunun ilk oyuncularından ve aynı zamanda ilk 99 levellerinden biri olan bir oyuncu olarak uzun yıllardır bu serverdeyim. Uzun süredir boss farm vs yapmıyorum nedeni ise bunları yapmak adına bir motivasyonum yok. Yakın zamanda yeni gelen oyuncu arkadaşlar sayesinde uzun zamandan sonra grup halinde organize olarak oyunun tadını bir nebze olsun almaya çalıştık. Loncadaki değerli arkadaşlarımın bu konudaki gayretleri inanın takdire şayan. Uzun süredir hesabım oyunda afk olarak durur ve akşamları pc kapatırken ilan penceresinde yazanları okur hesabı kapatırım. Genelde ilan penceresine yazan kişileri tekrar bırakın oyunda görmek tekrar bir şey yazarken dahi genelde görmüyorum. Hikayenin sonunda ise demoralize olan oyuncular oyun sonu yapıp serverden çıkıyor. Günlerdir bu konuda acaba ne yapabilirz diye çabalayan ve konuda ön ayak olmamı isteyen degerli arkdaslar tanıdım yakın zamanda. Avşar adminim size şunu söyleyım zamanında server yöneten biri olarak şunu sizlere söyleyebilirim ki benım metin2 sektorunde lonca ıle gelen oyunculardan ziyade bireysel oyuncular bana daha samimi gelir. Kimseyi bu konuda eleştirmiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın. Bu şekilde düşünmemin sebebi lonca olarak gelen oyuncuları genel anlamda ekonomi alanında kullanılan "sıcak para" olarak görürüm. Çünkü bu oyuncular oyuna birden gelir ve birden gider ve netice olarak oyundaki yapıyı derinden sarsar. Bu anlamda bireysel oyuncunun kıymetini bilmek gerek diye dusunuyorum. Kaldı ki burada bu notları almama yardımcı olan değerli arkdaslarım oyundaki sıkıntıları tabiri caizse adeta bir dedektif titizliğinde ilmek ilmek not aldılar. Bu gayretleri lütfen yabana atmayın. Son zamana kadar doğrusu benim de çok bir şey yapasım yoktu fakat bu şekilde çabalayan arkdasları görünce ben de bir seyler yapmak istedim. ( en azından burda sorunları derlemek gibi). Bu konunun başında da yazdım kimse size yeni server açın diye baskı yapmıyor. Bu sizin takdirinizde olacak bir durum. Neticede bu piyasada belli oranda kar amacı güden bir şirketsiniz. Her yatırım beraberinde kar-zarar analizini de beraberinde getirecekse bunun nihai karar mercii sizlersiniz. Bizler burada bunları yazarak yapmak istediğimiz şey bu tür maliyetlere katlanmadan serveri ufak dokunuşlarla daha güzel bir yere getirmek. Bakın arkadasım yazmış yukarda, ruh taşı drobu dahi sıkıntılı. Oyuncu bu tür temel konularda dahi sıkıntı çekiyorsa sizce bu serverin şu an niye oyuncu anlamında aktif kitlesi bu kadar düşük diye bir soru kendimize zannedersem sormayız. Sizlere sıfırdan bir şeyler yapın demiyoruz şu anki durumda yapılacak elzem reaksiyon mevcut durumları iyileştirmek zamanla farklı bir pozisyon alınabilir. Efesin suanki mevcut "hastalığını" sizlere tanı koyma anlamında yazmaya çalıştık. Bu konuda yapılabilecek düzenlemeler 120 sunucusu kadar zor olmadıgını sizler de biliyorsunuz. Oyun zaten oldukça yalın. Sunucuya girdıgınızde boss sekmesıne tıkladıgınız da bile zaten oyundaki yalınlgı görmeniz mümkün. Belli dokunuslarla bu durum minimum maliyetle ciddi neticeler alır. Oyunda zaten bir avuç oyuncuyuz (şuanlık). Efes sunucusuna verilen güncelleme-iyilştirmelerle alakalı yapılan çalışmalar forumda zaten gözüküyor. Yıllardır bu konuda bir çalışma yok. Öncelikleriniz farklı olabilir ama benım burda gordugum öncelik sıralamasında bile efes alakalı bir gelişme yok. Buraları değerli kılan serverde oynayan oyuncular sizce de öyle degıl mı? oyuncu olmasa sizlerin orada durmasının bir anlamı kalır mı? Ortada uzun süredir var olan bir yangın var. Bu yangın kendi de söner fakat geride bıraktıgı yıkım çok daha fazla olur. Bizlerin bu konudaki istegı bu duruma biran önce artık mudahale edin. Bu kadar emek veren oyuncuları oyundan soğutmayın. Bizler elimizden geldıgı kadar bir şeyler yapmaya gayret ederiz. Lakin arz yoksa talebin de bir anlamı kalmaz. Teşekkürler...

• Arkadaşlar EFES oyuna giriş yapamıyorum sildim geri yükledim yine de olmuyor.

Hiç kimseye de ulaşamıyorum tek çare buradan yazmak.

"Lütfen clienti kapatıp patcher güncelleyiniz " diyor giriş yapmıyor.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!