Piyasa Hakkında

• Edoras'ta yeterince oyuncu olduğunu düşünüyorum. Neden sürekli yeni server açarak oyuncuları o serverdan kaçırıyor, sonra da piyasanın berbat olmasına sebep oluyorsunuz? Ürünler önceki hallerine göre 70 kat fazla fiyatına bile satılıyor artık ve bu sorundan bıkmış olan tek kişi ben de değilim. Oyunu yönetmekte gerçekten kötü bir iş ortaya çıkarıyorsunuz.

• Rohanın oturmuş düzeninden kimse rahatsız değilken sizin rahatsızlık duymanızda garip geldi.Emekler çöp olmuyor 2 yıldır erebordayız ve hala seyir zevkimiz daim :)

• Efendim emeklerimiz çöp oluyor demedim, piyasada bir sorun var dedim. Bunun en büyük kaynağı da oyuncuların sürekli olarak yer değiştirmesi ve yönetimin sürekli yeni serverlar da açması bunun başat sebebidir. Ayrıca, var olan bir durum hakkında görüş ya da sorun bildirmek neden garip olsun? Bir şeyin iyi olması onun geliştirilemeyeceği anlamına gelmez. Kaldı ki bahsettiğim sebep yüzünden iyi de değil.

• Ayrıca, bu oyunu arkadaşlarımla beraber oynuyorum ve onların da bu sistemden rahatsız olduğunu söylüyorum. Forum hesaplarının olmaması ve burada aynı sorunu dile getirmiyor olmaları, insanların bundan yakınmadığı anlamına gelmiyor. Şu da var. Bundan rahatsız olan tek kişi ben olsam, o zaman görüşlerimin hiçbir değeri olmayacak mıydı? Bahsettiğim şey diğer insanlar için de potansiyel bir sorun, yani üstünde düşünülmesi ve konuşulması gereken bir sorun olmayacak mıydı? Bakış açınız çok yanlış. Umarım bu üstten bakan tavrınız her neyse, en azından insanlar bir sorun belirttiğinde onu kenara koyabilirsiniz.

• Ben bu sorunun temel nedeninin oyuncular olduğunu düşünüyorum. Metin2 kitlesinde genel bir oturmuş düşünce şekli var. Bu da kısaca şu, 1-2 ay oynarım xxx sitesinden satar paramı alır çıkarım. Baya büyük bir kitle bu şekilde düşündüğünden oyun açılışlarına hücüm ediyorlar ve serverler rekor onlineler ile açılış yapıyorlar. Oyun sonu yapıp çıktıklarında dolaylı olarak piyasa da artmaya başlıyor. Sorunuza cevap olarak da, sonuçta bu bir oyun kar amacı gütmeyen bir hayır kurumu değil, hizmet veriyorlar. Bundan dolayı yöneticilerin de kazanmaları gerekiyor ki serverler açık dursun. Edoras'da veya Erebor'da 1 ayda çekilen ep Moria'da veya herhangi yeni start vermiş serverde çekilen epin yanına yaklaşamaz. Bahsettiklerim eski serverlerde oynanamaz anlamına gelmiyor. Erabor kaç senelik sunucu, hala pazarlardan itemler satılıyor piyasa güzelce dönüyor, daha çok oyuncu olsa tabi ki daha güzel olur ama burdaki kastım eski serverler oynanamaz durumda değil, sadece en baştaki hype'si bitmiş durumda. Ayrıca şunu da eklemek isterim, Rohan2'yi uzun süre oynamayı planlayan birinin eski serverlerde başlaması onun için daha karlı olur. Ep'in alım gücü eski serverlerde çok çok daha yüksek olduğundan, yeni sv'de çekiceği epin çok daha azına karakterini zindan ve metin dönebilir hale getirebilir.

• Genel oyuncu kitlesinde de bir sorun olabilir tabii ki. Böyle bakanlar eminim vardır. Ama öyle bakmayanlar da var ve ben de onlar adına, gördüğüm bir sorunu dile getiriyorum. Serverların sürdürülebilirliği yok, bu bir gerçek. Burada oyuncuların seçimini etkileyen şey de sürekli yeni server açılması doğal olarak. Tıpkı OGame gibi. Orada da aynı problem var. Sürekli yeni sunucular açıyorlar. Sonra oyuncular da "Bu serverda güçlü olamadık bari diğerinde olalım" mantığıyla sürekli yer değiştiriyorlar. Ayrıca dediklerimden Rohan2 ekibinin ya da herhangi bir yönetimin "hayır kurumu" olmasını istediğimi çıkaramazsınız. Tabii ki para kazanmalılar. Ama bu şekilde değil. Hayatta hiçbir şey siyah ya da beyaz değildir. Fakat insanlar bir eleştiri getirdiğimde nedense tam aksinin olmasını istediğimi düşünüyorlar. Hayır, sadece iyileştirilmeler yapılmalı diyorum. Gelip giden oyuncular yerine kemik kitle olan oyuncular için bir şeyler yaparlarsa bu bence onlar için çok daha iyi olur.

• Hayır kurumu burda bir benzetme idi, kimse sizin burasının hayır kurumu olmasını istediğinizi söylemedi, siyah veya beyaz olarak görüp yorum yaptığımı da düşünmüyorum. Yazınıza cevap verdim ben size değil. Yazımdaki kastım, bir işletme bir yerde 10 kaybedip diğer yerde 1000 kazanıcaksa burda seçim nettir, aksini seçmek komik olur. Ayrıca açık konuşmak gerekirse, kemik kitle olarak nitelendirdiğiniz oyuncular genelde karakterlerini dizmiş oluyorlar bundan dolayı da ep çekme gereksinimleri azalıyor. Edoras'ın da 4 aydır açık olduğunu varsayarsak oyuncuların belli bir gelişmişlikte olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada oyuncular niye emek verip dizdi oyuncu kalmayacaksa diye sorabilirsiniz, işte ana noktam bu, eski svlerdeki oyuncu azlığı yeni oyuncunun yeni server istemesinden kaynaklı. Oyuncu başlamak istemiyor veya sizin dediğiniz gibi geri kalınca yeni serverde öne geçerim diyip bırakıyor. Ayrıca yanlış anlaşılmak istemem Rohan2'nin kemik kitlesini umursadığını düşünüyorum. Edoras açılmadan önce gelen bir güncelleme ile zindan sandıkları güncellenmişti, bu güncelleme öncesinde bekçiler siteden çekilirdi, hidraya eklendi; ep kuponu oyun içi elde edilemezdi, yili ve agile'ye eklendi ve bunun gibi bir çok nesne itemi oyun içi bulunabilir hale geldi. Ayrıca altta alıntıladığım kısımın yanlış olduğunu düşünüyorum, Erebor +3senedir aktif bir sunucu ve hala devam ediyor.

Serverların sürdürülebilirliği yok, bu bir gerçek.

• Sürdürülebilirlikten ne anladığımızın oldukça farklı olduğu ortada. Ben oyun deneyiminin daha canlı ve aktif olmasını, oyuncunun oyunu oynama hevesinin devamlılığını kastediyorum. Şahsi görüşüme göre de yeni serverlardan sonra Edoras çoğunlukla inin cinin top oynadığı, insanların da oyun oynarken mutsuz olduğu bir yere dönüştü. Dediğim gibi, bu benim ve çevremde aynı serverda oynayan arkadaşlarımın görüşü. Siz katılmak zorunda değilsiniz. Konuya aynı şekilde bakmadığımız ortada o yüzden size cevap vermeyi burada kesiyorum.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!