GEREĞİ ÜZERİNE KÜFÜR HAKARET VB. DURUMLAR İÇİN ÖNERİ

• oyunu oynayan tüm oyuncuların maruz kaldığı bir durumdan bahsetmek istiyorum. eğer online oyun oynuyorsak şöyle bir algı gelişti artık insanlarda, ben karşı tarafa istediğim şekilde küfür edebilir aşağılayabilir ve birçok sözlü zorbalığa maruz bırakabilirim. ancak bunu engellemek biz oyuncuların elinde. evet bazı bossların dropları az bazı görevler bugta. tabiiki bunları da konuşalım ancak, nasıl ki gerçek hayatımızı etkileyen en önemli şeylerin başında ahlak ve saygı geliyorsa bunu aynı şekilde oyuna , oyunumuza yansıtalım. önecelikle birkaç örnek vererek durumu normalleştirmenin ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya çalışacağım. ilk olarak hepimiz farm yaptığımız itemleri alttan yansıtarak satmak istemişizdir ve gelen pmler genellikle ufak lvl charlardan olmuştur. çünkü karşı taraf teklifni yapacak ve sen o fiyattan vermediğin gibi sana direkt küfür etme hakkına sahip olacak çünkü nasılsa düşük lvl buna güveniyor ve siz ana hesabınızda olduğunuz için kışkırtıcı, agresif tavırlar sergileyip sizide tahrik edecek. bu durumla karşılaşmadım diyen yoktur herhalde. yani bu örnekte söylemek istediğim şey birinin size küfür etmesi için sadece belli maplarda kesilip sinirlendirilmesi gerekmiyor. keyfi geldiği için canı istediği için ve maalesef ki cezaların hesap bazında bireysel olduğunu bildiği için bu hakkı kendinde görüyor. bir diğer örneğimize gelecek olursak ortak bölgelerde çıkan savaşlarda sarf edilen gereksiz sarkastik sözlere ve imalara. oyun kurallarını bilen bazı kitleler bu tuzaklara düşmüyor ancak karşı tarafı düşürebiliyor. buda yanlış. ceza alanlarının genişletilmesini bu yüzden istiyorum. belli sözler söylenmediği sürece üstü kapalı her türlü çirkefliğe maruz kalabiliyoruz. her insanın aile terbiyesi , yaşam tarzı bir değil. olmasına da gerek yok zaten ancak toplu yaşanılan yerlerde belirli normlar vardır ve insanlar buna uyacaktır. bu yüzden oyunu herkes için daha temiz bir hale getirmenizi rica ediyorum. çünkü insanlar küfür hakaret veya zorbalığı sadece ban yemeyecekleri çerçeveye kadar daraltabiliyor gerisi onların empati alanına girmiyor. bu sebepten ufak bir örnek daha vererek yazımı bitirmek istiyorum. konuşma anında refleks olarak ağızdan bir küfür çıkması refleks olabiliyor ve gerçekten içinde kötülük yoksa karşı tarafın bu bir defalığına maruz görülebiliyor ( tik gibi , limon görmek gibi ) birçok örnek verebiliriz bu duruma. ancak oyun halindeyken yazı ile bu iş yapılınca araya düşünmek ve yazmak fiileri aynı anda giriyor ve buda hiç masumane bir davranış şekli olmuyor. dünkü toplantıda yetiklilerin bu konuda daha hassas olduğunu gördüm ve çok sevindim o yüzden lüzumu üzerine bu öneriyi paylaşıyorum. ancak aynı hassasiyeti oyuncu abilerimden , ablalarımdan ve kardeşlerimden de bekliyorum. eğer cezalar yeteri kadar caydırıcı olursa oyunda görmek istemediğimiz durumlardan o kadar çabuk kurtulmuş oluruz. herkese iyi forumlar dilerim.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!